Občianska vojna v Sýrií? Zlá rozprávka v kocke.

Autor: Viliam Ostatnik | 16.2.2014 o 21:10 | (upravené 16.2.2014 o 23:51) Karma článku: 8,36 | Prečítané:  661x

Nemyslím, že vy alebo ja túžim v obyčajný nedeľnajší večer po rozsiahlej a vyčerpávajúcej analýze spletitých medzinárodných vzťahov a konfliktu, ktorý prebieha už dosť dlhú dobu v Sýrií. Koniec koncov, to, čo píšem je tiež len môj skromný pohľad na vec, len reflektujem to, čo som čítal a sám si dohľadal na internete. Tak to radšej zjednoduším.

Občianska vojna v Sýrií je rozprávka. Veľmi zlá rozprávka, ktorá je vhodná akurát tak vtedy, keď z nejakého chorého dôvodu nechcete, aby mali vaše deti pokojný spánok. Lebo vystupujú tu násilie, krv a zbrane. A vplyv. A peniaze. A plyn. Nesmieme zabudnúť na vplyv, peniaze a plyn. Čo by to bol za konflikt, v ktorom by predsa nešlo o tieto otrepané veci. Lenže žiaľ nie je to nejaká pochabá konšpiračná teória, ale reálna situácia, ktorá znamenala šach-mat pre Baššára al-Assada. Jednalo sa totiž o deal, ktorý Assad nepodpísal. Quatar, krajina s rozlohou futbalového ihriska – o to však vplyvnejšia – má totiž veľké zásoby zemného plynu, ktorým chcela zásobovať Balkán. To však nemôže dovoliť niekto, kto na Balkáne bojuje o vplyv už nejaký ten piatok. Rusko, verný spojenec Sýrie, preto požiadalo o pomoc Assada, ktorý zamietol výstavbu plynovodu cez jeho krajinu z juhu smerom na sever. Do tejto chvíle, približne desať tisíc rokov, nažívali v Sýrií najprv Sýrčan vedľa Sýrčana, potom kresťan po boku moslima, bohatý po boku chudobného, bez väčších a hlavne toľko medializovaných problémov. Avšak okamžite, ako si ten hnusný moderný Hitler (slová Johna Kerryho) dovolil sa postaviť proti spojenectvu petrofašistov – USA, Saudská Arábia, Quatar, a nakoniec aj EÚ – dostala Sýria pečiatku: opäť musí byť implantovaná tá pravá a jediná dobrá západná demokracia. A to aj v prípade, že táto božská západná demokracia bude vyzbrojovať a financovať teroristov, ktorých len prednedávnom vinila zo strašných útokov 11. Septembra 2001 a zaprisahala sa ich všetkých zničiť. Tých istých, ktorých ešte pred tým, než sa zaprisahala ich zniesť z tohto sveta, sama vytvorila a financovala v boji proti Sovietom v Afghanistane v 80-tych rokoch. Aj vám to nápadne pripomína zlú rozprávku s Kosovom? Áno, tú, kde sa Madeline Allbright bozkáva sladko na líčka so šéfom albánskej mafie, generálmi teroristickej kosovkej oslobodenenckej armády UČK a obchodníkmi s bielym mäsom. Ide predsa o vplyv. A peniaze. A nerastné suroviny. Netreba na to zabúdať. Kto vlastní dnes telekomunikácie v Kosove a Metochii? Kto má podiely vo veľkých továrňach a na ťažbe uhlia a farebných kovov? Možno by vás to prekvapilo, keby ste zistili, že v takých zoznamoch sú aj mená generálov NATO či iných vplyvných západných politikov. Ale o tom niekedy nabudúce.

Je mi z toho už dosť zle. Neviem ako vy, ale mňa ide roztrhnúť, keď v TV, alebo v novinách, alebo okolo mňa počujem ľudí rozprávať vojne v Sýrií ako o vzbure proti despotickému tyranovi. Je to ako Líbya. Dúfam, že keď sa toho zlého uja Assada podarí zosadiť, že sa Sýrčania budú mať konečne dobre. A že bude naďalej nažívať moslim s kresťanom, muž so ženou, bohatý s chudobným. Ja o tom totiž silne pochybujem. Nehovorím, že je Assad svätý (na eskalácií problému má podiel aj on), alebo že všetka opozícia proti nemu je zlá. Ale rozhodne sa s jeho odchodom, pokojným či drastickým, pochová aj kresťanstvo v Sýrií a zásadný vplyv Ruska v oblasti ovládanej petrofašistami, ktorým sa však skutočný terorizmus, ten, ktorý stvorili, už vymyká z rúk. A bolo by proti môjmu presvedčeniu, keby som sa dokázal postaviť za niečo také. Preto verejne podporujem Assada. Vedeli ste, že sa wáhábisti, teda moslimskí bojovníci priamo zbroja, vycvičujú a potom posielajú do Sýrie aj v krajinách ako je Francúzsko?

Vojna v Sýrií je vojnou o vplyv. Je to vojna, ktorá ľudí zaujíma, lebo o niečo ide, nie ako v deväťdesiatomštvrtom v Rwande. Išlo o vplyv? Alebo o peniaze? Nie, tak prečo zastavovať genocídu milióna ľudí. Vojna v Sýrií je vojnou proti terorizmu, v ktorej sa ale záhadne západ stavia na stranu práve toho terorizmu. Nie je to paradox? Keď si spomenieme na výrok istého amerického politika: „Nevyberáme si cieľe podľa svojich priateľov, ale priateľov podľa svojich cielov,“ ako paradox nám to vlastne ani prísť nemôže. Je to realita sveta, v ktorom žijeme.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.


Už ste čítali?